papildināta - "Latvia MGI Tech" piedāvājis nodrošināt papildu 10 000 Covid-19 testu jaudu dienā

(Pievienota 8. un 9.rindkopa.)

Rīga, 1.dec., LETA. Latvijas biotehnoloģiju uzņēmums SIA "Latvia MGI Tech", kas ir daļa no Honkongā bāzētā pasaulē lielākā DNS gēnu sekvenēšanas koncerna "BGI Group", piedāvājis nodrošināt papildu 10 000 Covid-19 testu jaudu dienā, bez maksas valstij izīrējot pašu ražoto laboratoriju aprīkojumu, vēsta laikraksts "Diena".

Uzņēmuma Latvijas atzara vadītājs Andis Šlaitas norāda, ka šādas laboratorijas iekārtas jau piegādātas vairākām Eiropas valstīm, kas izvēlējušās iet masveidīgākas testēšanas ceļu.

Uzņēmums no valsts nopelnītu reaģentu cenu - ap 16,66 eiro uz testu, kas ir daudzkārt mazāk par summām, kuras valsts šobrīd maksā privātajām laboratorijām, kur maksa par vienu testu pārsniedz pat 50 eiro, norāda laikraksts. Latvijas Covid-19 laboratoriju tīkla koordinators Sergejs Ņikišins gan piebilst, ka šīm izmaksām jāpieskaita citas testēšanas izmaksas, galvenokārt par personālu, kura trūkst. Šīs papildu izmaksas parasti sastādot aptuveni pusi no testēšanas izmaksām.

Tomēr, kā raksta "Diena", Veselības ministrija šo piedāvājumu nav virzījusi apspriešanai Krīzes vadības padomes un valdības sēdē. Tur tas nonācis, jo, nesaprotot, kādēļ krīzes apstākļos notiek kavēšanās, to aktualizējusi Ekonomikas ministrija (EM).

"Normālā situācijā tas būtu adekvāti pusgadu risināt sarunas, bet šajā situācijā tādā tempā turpinot, mēs pavasarī kaut kad pēc vakcīnas saņemšanas nonāksim pie rezultāta, kad tam vairs nebūs nozīmes," saka EM valsts sekretāra vietnieks uzņēmējdarbības jautājumos Raimonds Aleksejenko.

EM šādā testēšanas jaudu dubultošanā redz iespēju izvairīties no uzņēmumu apturēšanas, kuros uzliesmo Covid-19 infekcija, jo tad būtu iespējami regulāri masveida skrīningi, kurus daži uzņēmumi veic par savu naudu, kas ne visiem ir pa kabatai, īpaši reģionos.

Tikmēr Viņķeles padomnieks komunikācijas jautājumos Edgars Skvariks norāda, ka šobrīd laboratorisko testēšanu, lai noteiktu saslimšanu ar Covid-19, veic vairākas laboratorijas un to jaudas ļauj nodrošināt plašu testēšanu - pēdējo septiņu dienu laikā vidēji katru dienu tests ir veikts 6500 iedzīvotāju. "Kā norādījušas laboratorijas, tās savas jaudas vēl var kāpināt, līdz ar to jaunu pakalpojumu sniedzējus šobrīd piesaistīt nav nepieciešams," skaidroja Skvariks.

Ka noskaidroja aģentūra LETA, "Latvia MGI Tech" piedāvājuma izvērtēšanas nolūkos 19.novembrī tika prasīts atsūtīt pilnu tehnisko informāciju par piedāvātajiem testiem, norādot reaģentu komplektu nosaukumus un ražotāju, pievienojot dokumentus par reaģentu komplektu specifikāciju, ar tehnisko aprakstu, kā arī validācijas protokoliem. Tāpat esot lūgts norādīt, vai ir CE marķējums.

Tas bijis nepieciešams, lai varētu tehniski izvērtēt piedāvājumu. Tomēr uzņēmums esot sniedzis informāciju tikai par cenām, bet papildu lūgtā informācija joprojām nav saņemta.

LETA jau vēstīja, ka "Latvia MGI Tech" ir Ķīnas uzņēmuma "BGI Group" meitasuzņēmums, kas nodarbojas ar gēnu pētniecību. Pērn novembrī Rīgā tika atklāts "MGI Latvia" gēnu sekvencēšanas centrs. Atklājot centru, tika norādīts, ka tajā paredzēts ražot gēnu sekvencēšanas iekārtas tālākam eksportam uz Eiropas Savienības valstīm, Āfriku un Tuvajiem Austrumiem.

"Latvia MGI Tech" reģistrēta 2017.gada jūlijā, un tās pamatkapitāls ir 100 000 eiro, liecina "Firmas.lv" informācija. Uzņēmuma vienīgais īpašnieks ir Honkongas "BGI Complete Genomics Hong Kong Co". 2019.gadā "Latvia MGI Tech" strādāja ar 181 604 eiro lielu apgrozījumu, bet zaudējumos uzņēmums uzrādījis 1,2 miljonus eiro.

Tāpat ziņots, ka, lai samazinātu Covid-19 izplatību, varētu testēt cilvēkus, kuriem nav šīs slimības simptomu, izriet no Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV) pirmdien žurnālistiem sacītā. Kariņš uzsvēra, ka slimības ierobežošanai būtiski jākāpina testēšanas kapacitāte.

Viņš pastāstīja, ka saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas viedokli, "lielais dzinējs" slimības izplatībai ir lielais skaits nezināmo, nesimptomātisko slimnieku - tie ir cilvēki, kas jūtas veseli, bet viņi var izplatīt slimību un aplipināt.

"Veids, kā viņus atrast, ir veikt iespējami plašu testēšanu sabiedrībā. Jāmaina un jāpaplašina mūsu pieeja," uzsvēra valdības vadītājs.