Valsts vides dienests panācis Latvijā nelikumīgi ievestu atkritumu atgriešanu uz to izcelsmes valsti

Rīga, 15.jūn., LETA. Valsts vides dienestam (VVD) sadarbībā ar Lielbritānijas kompetentajām iestādēm izdevies panākt, ka SIA "Why recycle" Latvijā nelikumīgi ievestie plastmasas un gumijas atkritumu sūtījumi 180 tonnu apjomā no Lielbritānijas uzņēmuma "Ruse&Co Limited" atgriezti to nosūtītājvalstī - Lielbritānijā, aģentūru LETA informēja VVD sabiedrisko attiecību speciāliste Daina Vārpiņa.

Par konstatētajām būtiskajām neatbilstībām VVD SIA "Why recycle" piemērojis naudas sodu 2000 eiro, piebilda Vārpiņa.

Viņa norādīja, ka savukārt nelikumīgi saņemtie atkritumu sūtījumi no Lielbritānijas uzņēmuma "Cores Enviroment UK Ltd" 108,68 tonnas  nodoti atkritumu apsaimniekotājam, kas VVD ir saņēmis atbilstošu atļauju, nodrošinot gala pārstrādi jeb reģenerāciju. Pēc šo atkritumu nodošanas atkritumu apsaimniekotājam Latvijā, VVD iesniegti dokumenti, kas apliecina šo nelikumīgi Latvijā ievesto atkritumu nodošanu un gala pārstrādes pabeigšanu.

Kā vēstīts, VVD sadarbībā ar Polijas kompetentajām iestādēm pagājušā gada jūnijā izdevās apturēt nelikumīgu plastmasas un gumijas atkritumu ievešanu Latvijā, ko veica SIA "Why recycle". VVD, pārbaudot no Polijas kompetentajām iestādēm saņemto informāciju par iespējamu nelikumīgu pārrobežu atkritumu pārvadājumu plūsmu, veica pārbaudi, tajā skaitā uzņēmuma plastmasas atkritumu pārstrādes ražotnē. 

VVD konstatēja, ka uzņēmumam ir spēkā esoša B kategorijas piesārņojošas darbības atļauja, kas atļauj veikt sadzīves atkritumu pārstrādi un sadzīves atkritumu šķirošanu vai īslaicīgu uzglabāšanu. Tomēr tam nav atļaujas ievestā atkritumu veida apsaimniekošanai.

Tāpat VVD konstatēja, ka no Lielbritānijas saņemtie plastmasas un gumijas atkritumu sūtījumi Latvijā ievesti nelikumīgi, nesaņemot VVD saskaņojumu pirms to ievešanas un tādējādi neievērojot starptautiski noteiktos pārrobežu atkritumu sūtījumu nosacījumus. Tika secināts, ka kravu pavaddokumentos sniegta sagrozīta un nepatiesa informācija, proti, vāji šķirots sadzīves atkritumu maisījums uzdots par plastmasas atkritumiem.

Tāpat uzņēmums nebija ievērojis izsniegtās piesārņojošās darbības atļaujas nosacījumus, kā arī neatbilstoši apsaimniekojis atkritumus - uzglabājot sadzīves atkritumus neatļautā vietā un tā radot apdraudējumu videi, to piesārņojot. Pārbaudē tika konstatēts, ka uzņēmuma teritorijā vienlaicīgi tika uzglabāts septiņas reizes vairāk plastmasas un gumijas atkritumu, nekā bija noteikts atļaujā.

Kā skaidroja VVD, atkritumus Latvijā var ievest tikai uz tādām reģenerācijas iekārtām, kurām ir atbilstoša jauda un kuru īpašnieks ir saņēmis atļauju attiecīgo atkritumu reģenerācijai.

Pēc Bāzeles konvencijas neklasificētu atkritumu maisījumu sūtījumus var veikt, tikai tos saskaņojot iepriekšējas rakstiskas paziņošanas un piekrišanas procedūrā.

Kā liecina "Firmas.lv" informācija, SIA "Why recycle" apgrozījums 2019.gadā bija 1 737 455 eiro, peļņa - 3029 eiro. Finanšu rādītāji par pagājušo gadu vēl nav publiskoti.

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) administrētie nodokļu parādi šā gada jūnijā "Why recycle" bija 36 233 eiro.