Rīga, 18.sept., LETA. Ja netiks meklēti saprātīgi risinājumi, jaunā, labi domātā atbalsta sistēma energoresursu izmaksu kompensēšanai iedzīvotājiem radīs papildu administratīvo slogu un izmaksas ēku apsaimniekotājiem un siltumenerģijas ražošanas uzņēmumiem, aģentūrai LETA pauda nekustamo īpašumu pārvaldīšanas un apsaimniekošanas grupas "Civinity" uzņēmuma "Civinity mājas" valdes locekle Nora Birkena.
Viņa atzīst, ka ideja automātiski piemērot atbalstu tieši tiem cilvēkiem, kuriem tas ir visvairāk vajadzīgākais, ir ļoti laba, taču pastāv bažas, ka rezultātā daļa finanšu ieguvumu vienkārši tiks "apēsta".
Jau ziņots, ka energoresursu izmaksu kompensēšanas informācijas sistēma automātiski noteiks mājsaimniecības, kuras kvalificēsies atbalsta saņemšanai. Sistēma atlasīs datus par ienākumiem, pensijām vai pabalstiem un dzīvesvietu no vairāku institūciju datu bāzēm - Valsts ieņēmuma dienesta (VID), Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) un Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP). Pie sistēmas ieviešanas strādā Būvniecības valsts kontroles birojs (BVKV).
Mājsaimniecības ar zemiem un vidēji zemiem ienākumiem varēs saņemt atbalstu, ja lietotājs būs deklarējies vai reģistrējies adresē, kurā izmanto elektroenerģijas, dabasgāzes un siltumenerģijas pakalpojumu. Visu mājsaimniecībā deklarēto vai reģistrēto personu ienākumi tiks summēti kopā. Kopējie ienākumi tiks dalīti uz konkrētajā mājsaimniecībā deklarēto vai reģistrēto personu skaitu. Arī Ukrainas pilsoņi, kam Latvijā ir piešķirts pagaidu aizsardzības statuss un kuri dzīvo norādītajā kontaktadresē, kvalificēsies atbalstam, ja tiks konstatēts, ka viņu ienākumu līmenis būs zems vai vidēji zems.
Atbalstu centralizētajiem risinājumiem, piemēram, elektrība, kas netiek izmantota apkures vajadzībām, dabasgāze, centralizētā siltumenerģija, plānots sniegt automātiski, piemērojot to mājsaimniecības rēķinā. Pienākums sniegt atbalstu būs elektroenerģijas, dabasgāzes un siltumapgādes komersantiem. Savukārt atbalstu decentralizētajam kurināmajam (malka, granulas, briketes, dīzeļdegviela un citi) administrēs pašvaldības.
Kā apgalvo Birkena, problēmu daudzdzīvokļu namu apsaimniekotājiem un arī siltuma ražotājiem rada nepieciešamība salāgot informāciju par atbalsta saņēmējiem un šo cilvēku reāli patērēto siltumenerģiju. Siltuma ražotāji līdz šim nav aktīvi izmantojuši tiešos norēķinus, tādēļ to rīcībā nav informācijas par konkrētas mājsaimniecības patērēto siltumu, skaidro Birkena.
"Tas nozīmē, ka siltuma ražotājs, piemēram, "Rīgas siltums", pieprasīs informāciju apsaimniekotājam, kurš veiks nepieciešamos aprēķinus, un tad pārvaldniekam vai mājas biedrībai vispirms būs jāaprēķina katra dzīvokļa īpašnieka individuālo patēriņu un šie dati jāiesniedz " Rīgas siltums". Pēc tam tikai tiks saņemts rēķins par ēkas patērēto siltumenerģiju," skaidro Birkena.
"Civinity mājas" pārstāve uzsver, ka patlaban ir grūti saprast, kā šo datu apstrādes procesu varētu automatizēt, savukārt manuāla informācijas apstrāde un "dzenāšana" starp vairākām organizācijām prasīs papildus resursus un, ļoti iespējams, ka siltuma ražotāji nākamajā apkures sezonā varētu vēlēties izdevumus par atbalsta aprēķināšanu iekļaut tarifā.
Birkena pauž bažas, ka rezultātā izmaksas par atbalsta piemērošanu būs daudz lielākas nekā līdz šim, un tādējādi tiks nevajadzīgi tērēti līdzekļi, kurus varētu novirzīt citām vajadzībām.
LETA jau vēstīja, ka Saeima ceturtdien nodeva izskatīšanai komisijās Klimata un enerģētikas ministrijas (KEM) izstrādāto Energoapgādes izmaksu atbalsta likumprojektu, kas paredz atbalstu energoresursu izmaksu kompensēšanu mājsaimniecībām ar zemu un vidēji zemu ienākumu līmeni situācijās, kad energoresursu cenas ir ārkārtēji augstas.
"Civinity" ir viena no lielākajām ēku uzturēšanas un inženiertehnisko risinājumu grupām Baltijā. "Civinity" grupa Latvijā pārvalda namu apsaimniekošanas, administrēšanas un uzturēšanas uzņēmumus Rīgā un Jūrmalā, kurā ietilpst AS "Civinity mājas", SIA "CS apkope" SIA "Viens rēķins", SIA "ALG Cleaning", SIA "Pilsētas lifti", SIA "CS Komercserviss", SIA "Civinity mājas Jūrmala".
Namu apsaimniekošanas uzņēmums "Civinity mājas" pērn strādāja ar 6,817 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 15,3% vairāk nekā 2021.gadā, kā arī cieta 340 742 eiro zaudējumus pretstatā gadu iepriekš gūtajai peļņai, liecina "Firmas.lv" informācija.
"Civinity": Atbalsta sistēma energocenu kompensēšanai radīs administratīvo slogu un izmaksas apsaimniekotājiem
LETA 18.09.2023
VVD apturējis atkritumu apsaimniekotāja "All recycling" darbību
LETA 17.12.2024
Rīga, 17.dec., LETA. Valsts vides dienests (VVD) ir apturējis atkritumu apsaimniekotāja SIA "All recycling" darbību, jo uzņēmums uzkrāj bīstamos un infekciozos medicīnas atkritumus un nenodrošina to atbilstošu apsaimniekošanu, aģentūru LETA informēja
...
"Liepājas autobusu parka" un "Nordeka" valdēs strādās Peršteins un Mincis
LETA 17.12.2024
Rīga, 17.dec., LETA. Autobusu pārvadātāja AS "Liepājas autobusu parks" (LAP) valdē un AS "Nordeka" valdē turpmāk strādās Guntis Mincis un Genrihs Peršteins, liecina "Firmas.lv" informācija.
LAP valdes locekļa amatā iecelts Peršteins, savukārt valdes
...
Apģērbu tirgotāja "H&M" apgrozījums Latvijā pagājušajā finanšu gadā pieaudzis par 5,9%
LETA 17.12.2024
Rīga, 17.dec., LETA. Apģērbu tirgotājs SIA "H&M Hennes & Mauritz" ("H&M") pagājušajā finanšu gadā, kas ilga no 2023.gada 1.decembra līdz šā gada 30.novembrim, strādāja ar 30,606 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 5,9% vairāk nekā gadu iepriekš, vie
...