"Immostate": Pērn darījumu skaits ar nekustamajiem īpašumiem Latvijā samazinājies par 11,5%

Rīga, 7.marts, LETA. Pagājušā gada laikā Latvijā tika veikti 49 200 nekustamo īpašumu pārdošanas darījumi, kas bija par 11,5% mazāk nekā 2022.gadā, kad tika veikti 55 600 darījumi, teikts nekustamo īpašumu uzņēmuma "Immostate" tirgus pārskatā.

Kopējā nekustamo īpašumu darījumu summa Latvijā sasniedza 2,288 miljardus eiro, kas bija par 11,6% mazāk nekā gadu iepriekš, kad darījumu summa bija 2,587 miljardi eiro.

No veiktajiem nekustamo īpašumu pārdošanas darījumiem lielākā daļa - 41% bija dzīvokļu pārdošanas darījumi, kas veidoja 45% no kopējās darījumu summas, tiem sekoja pārdošanas darījumi ar zemēm, kas kopā veidoja 35% no darījumu skaita un 21% no kopējās darījumu summas. Pārdošanas darījumi ar zemes un ēku īpašumiem veidoja 19% no darījumu skaita un 32% no kopējās darījumu summas.

Pārskatā teikts, ka 2023.gadā Rīgā tika noslēgti 15 000 nekustamo īpašumu pārdošanas darījumi, kas bija par 9,5% mazāk salīdzinājumā ar 2022.gadu, kad tika noslēgti 16 500 darījumi. Savukārt kopējā nekustamo īpašumu darījumu vērtība Rīgā 2023.gadā sasniedza 1,021 miljardu eiro, kas ir par 12,6% mazāk nekā 2022.gadā, kad kopējā darījumu vērtība bija 1,168 miljardi eiro.

No visa Rīgā veikto nekustamo īpašumu pārdošanas darījumu skaita 64% bija dzīvokļu pārdošanas darījumi, kas kopā veidoja 67% no kopējās darījumu summas, pārdošanas darījumi ar zemēm veidoja 15% no visiem darījumiem un 6% no kopējās darījumu summas, savukārt pārdošanas darījumi ar zemes un ēku īpašumiem veidoja 9% no visiem darījumiem un 23% no kopējās darījumu summas.

"Immostate" pārskatā teikts, ka pērn galvenie tirgu ietekmējošie faktori bija procentu likmju pieaugums, kas samazināja hipotekāro kredītu pieejamību un negatīvi atspoguļojās nekustamā īpašuma pieprasījumā. Arī karš Ukrainā radīja nenoteiktību, ekonomisko nestabilitāti un drošības trūkumu, kas negatīvi ietekmēja nekustamā īpašuma tirgu.

Tāpat pārskatā teikts, ka paaugstināta inflācija mazināja iedzīvotāju pirktspēju, kas ietekmēja nekustamā īpašuma tirgu. Tirgū piedāvāto īpašumu skaits pieauga, bet pieprasījums samazinājās, kas noveda pie cenu korekcijas.

Rīgas sērijveida dzīvokļu cenas 2023.gada laikā samazinājās par aptuveni 5-7%, bet jauno projektu dzīvokļu cenās kopumā turpinājās pieauguma tendence. "Immostate" norāda, ka tirgū turpināja palielināties pieprasījums pēc mazākiem un energoefektīviem mājokļiem, bet pircēji kļuva piesardzīgāki un rūpīgāk izvērtēja pirkuma piedāvājumus.

Pārskatā arī teikts, ka tirgū pieaugošais pieejamo īpašumu skaits radīja lielāku konkurenci starp pārdevējiem, atsevišķos jaunajos projektos pārdevēji sāka dzīvokļu pircējiem piedāvāt dažādas atlaides un papildus bonusus.

Pārskatā prognozēts, ka 2024.gadā ģeopolitiskā situācijas un ekonomisko apstākļu neskaidrība turpinās būtiski ietekmēt tirgu, varētu būt novērojama tirgus stabilizācija ar darījumu skaita un cenu pieauguma tendenci saistībā ar prognozēto Eiropas Centrālās bankas (ECB) procentu likmju samazināšanu, kas var stimulēt tirgus aktivitāti, padarot kredītus pieejamākus gan mājokļu iegādei, gan investīcijām nekustamo īpašumu attīstībā.

Prognozētā ECB procentu likmju samazināšana varētu stimulēt tirgus aktivitāti, padarot kredītus pieejamākus gan mājokļu iegādei, gan investīcijām nekustamo īpašumu attīstībā. Pieaugot ekonomiskajai stabilitātei un mazinoties nenoteiktībai tirgū, varētu pieaugt arī darījumu skaits, prognozēts pārskatā.

Pircēji, kas 2023.gadā bija ieņēmuši nogaidošu pozīciju, varētu atjaunot savu aktivitāti tirgū, un līdz ar pieprasījuma pieaugumu varētu atjaunoties investīciju aktivitātes nekustamo īpašumu attīstībā, prognozēts pārskatā.

"Immostate" vadītājs Vestards Rozenbergs norāda, ka pēdējie trīs gadi nekustamo īpašumu tirgū bijuši pārmaiņu un turbulences pārņemti. Ja 2021.gads visā pasaulē bija nekustamo īpašumu tirgus jaudīgākais dekādes gads, tad jau 2022.gads iezīmēja lejupslīdi, un šī tendence turpinājusies arī 2023.gadā. 

Salīdzinot Latvijas 2023.gada nekustamo īpašumu tirgus dinamiku pret 2022.gadu, konstatēts vairāk nekā 11% samazinājumu gan kopējā darījumu skaitā, gan darījumu summās. Vidējā darījuma summa Latvijā bija 46 504 eiro, kas ir līdzvērtīga divistabu sērijveida dzīvokļa cenai Rīgas guļamrajonā, vai apbūves zemes gabala cenai Pierīgā. 

Ar zīmolu "Immostate" strādājošā SIA "Immo Realty" reģistrēta 2018.gadā, un uzņēmuma pamatkapitāls ir 142 800 eiro. Uzņēmuma īpašnieks ir Rozenbergs. "Immo Realty" 2022.gadā strādāja ar 91 970 eiro apgrozījumu un cieta 59 273 eiro zaudējumus, liecina "Firmas.lv" informācija.