Paplašināta un pilnveidota programma palīdzības sniegšanai bērniem ar uzvedības traucējumiem

Rīga, 20.nov., LETA. No šī gada novembra Latvijā tiek paplašināta un pilnveidota agrīnās intervences programma "Stop 4-7", nodrošinot plašāku atbalstu bērniem ar uzvedības grūtībām, aģentūru LETA informēja Valsts kancelejā (VK).

Programma vērsta uz bērnu sociālo iemaņu stiprināšanu, vienlaikus uzsverot pozitīvas audzināšanas un vecāku iesaistes nozīmi bērnu attīstībā. Programmā turpmākajos piecos gados plānots sniegt atbalstu 2200 bērniem, viņu vecākiem, kā arī pilnveidot pedagogu zināšanas un prasmes.

Programma "Stop 4-7" piedāvā atbalstu, vienlaikus strādājot ar četrus līdz septiņus gadus veciem bērniem, viņu vecākiem un pedagogiem.

Kā norāda VK, programma ir sevi pierādījusi kā nozīmīgu palīgu bērnu uzvedības grūtību risināšanā, piemēram, palīdzot mazināt biežas un nekontrolētas dusmas, aizkaitināmību vai agresīvu uzvedību. Programma piedāvā strukturētu pieeju, kas desmit nedēļas ļauj bērniem uzlabot sociālās prasmes, apgūt emociju regulāciju un attīstīt problēmu risināšanas iemaņas. Vienlaikus bērnu vecāki apgūst pozitīvās audzināšanas metodes, lai labāk atbalstītu bērnu. Programma iesaista arī pedagogus, veicinot vienotu pieeju bērna uzvedības korekcijai gan mājās, gan izglītības iestādē, tādējādi sekmējot ilgtermiņa pozitīvas pārmaiņas.

Programmas koordinatore Dace Valte norāda, ka kopš 2020.gada, realizējot "Stop 4-7" programmu, ir sniegts atbalsts jau kopumā 1498 bērniem, viņu vecākiem un pedagogiem, apmācīti vairāk nekā 300 programmas speciālisti, kuri šobrīd strādā 28 komandās, nodrošinot "Stop 4-7" īstenošanu visā Latvijas teritorijā.

"Gan vecāki, gan pirmsskolas izglītības iestāžu pedagogi, gan citi iesaistītie, kas ikdienā strādā ar ģimenēm un bērniem, ir novērtējuši šīs programmas efektivitāti. Atsevišķās pilsētās un pašvaldībās jau veidojās bērnu rindas dalībai programmā, papildus arī jaunas pašvaldības arvien izrāda vēlmi īstenot "Stop 4-7" programmu savā novadā," stāsta Valte.

Lai salāgotu pieprasījumu un piedāvājumu, un nodrošinātu pakalpojuma pieejamību visos Latvijas reģionos, no 2024.gada novembra aizsākas jauns "Stop 4-7" programmas posms. Tas paredz izveidot vismaz desmit jaunas speciālistu komandas, uzlabojot teritoriālo pārklājumu un nodrošinot atbalstu ģimenēm pat attālākajos Latvijas novados.

VK informē, ka, pielāgojoties katras pašvaldības vajadzībām un resursu iespējām, jaunizveidotās speciālistu komandas sniegs būtisku atbalstu uzvedības izaicinājumu risināšanā un bērnu emocionālās labklājības veicināšanā. Speciāli apmācīti psihologi un pedagogi nodrošinās bērniem, viņu vecākiem un pedagogiem intensīvu nodarbību ciklu desmit nedēļu garumā, palīdzot radīt priekšnosacījumus bērnu pozitīvai attīstībai, lai tie nākotnē veiksmīgi integrētos skolā un sabiedrībā.

Kā norāda VK, plānotais programmas paplašinājums uzlabos pakalpojumu pieejamību visā Latvijā, padarot "Stop 4-7" programmu pieejamāku, iekļaujošāku un efektīvāku ikvienam bērnam, kuram tas ir nepieciešams.

Programmas "Stop 4-7" īstenošana un paplašināšana tiek līdzfinansēta no projekta "Starpnozaru sadarbības un atbalsta sistēmas izveide bērnu veselīgai attīstībai un sekmīgai pašrealizācijai" finanšu līdzekļiem.

LETA jau rakstīja, ka VK izsludinātajā konkursā par programmas palīdzības sniegšanai maziem bērniem ar uzvedības traucējumiem "Stop 4-7" īstenotājiem ir izraudzīta biedrība "Latvijas Kognitīvi biheiviorālās terapijas asociācija", kas šo pakalpojumu varēs sniegt līdz 2029.gadam.

Biedrība piedāvājusi pakalpojumus sniegt par 3,04 miljoniem eiro, kas ir tikpat, cik sākotnēji programmas īstenošanai bija paredzēts atvēlēt.

Informācija "Firmas.lv" liecina, ka "Latvijas Kognitīvi biheiviorālās terapijas asociācija" 2022.gadā strādāja ar 327 128 eiro apgrozījumu un 17 050 eiro zaudējumiem. Finanšu pārskats par 2023.gadu vēl nav iesniegts.