5 riski, kas jāizvērtē esošajā vai topošajā darījumu partnerī

Lauris Klagišs, zvērināts advokāts
riski.jpg

Veidojot jebkāda veida sadarbību ar juridiskām personām, ir nepieciešams maksimāli samazināt visus iespējamos biznesa riskus, kas var potenciāli apdraudēt jūsu uzņēmējdarbību. Zemāk rakstā esam apkopojuši piecus svarīgus riskus, kurus nepieciešams izvērtēt esošajā vai topošajā sadarbības partnerī, un kā Firmas.lv ar to var palīdzēt.

Covid-19 atbalsta saņemšana

Uzņēmēji, kas ārkārtējās situācijas laikā piedzīvo ieņēmumu kritumu, var vērsties Valsts ieņēmumu dienestā (VID) un saņemt dīkstāves atbalstu saviem darbiniekiem. 

Šo atbalstu var lūgt jebkurš uzņēmums, kura ieņēmumi darbības mēnesī, par kuru tiek lūgts atbalsts, salīdzinot ar tā vidējiem ieņēmumiem 2020. gada augustā, septembrī un oktobrī, ir samazinājušies vismaz par vismaz 20 %. 

Zinot dīkstāves pabalsta saņēmējus, ir iespējams labāk iepazīt potenciālo vai esošo klientu sadarbības partneri un izvērtēt sadarbības riskus, piemēram, vairs neriskējot maksāt avansu vai izsniegt preci ar pēcapmaksu.

Dīkstāves pabalstu saņēmējus xls formātā var atrast Valsts ieņēmumu dienesta mājaslapā, taču šāda meklēšana ir neērta. Firmas.lv piedāvā meklēšanas iespējas un darījumu partneru “Monitorings” pakalpojumu – tas ir ātrāk, ērtāk un vienkāršāk!

Apgrozījuma kritums 2020. gadā (salīdzinot ar 2019. gadu)

2020. gads daudziem uzņēmumiem ir bijis izaicinājumu, iespēju  un attīstības pilns. Savukārt citiem tas ir nesis gan pamatīgus zaudējumus, gan apgrozījuma samazinājumu.

Apgrozījuma samazinājums bieži vien var radīt ievērojamas naudas plūsmas problēmas, kuru rezultātā var tikt apgrūtināta noslēgto darījumu izpilde – preču piegāde, pakalpojumu sniegšana u.tml.

Firmas.lv datubāzē ir iespējams ne tikai salīdzināt uzņēmumu apgrozījumu dinamiku, bet arī nekavējoties saņemt paziņojumu e-pastā, ja darījumu partneris vai klients ir iesniedzis jauno gada pārskatu.

Izvērtējot gada pārskatu, kā arī sazinoties ar klientu vai sadarbības partneri, ir iespējams izanalizēt un noskaidrot apgrozījuma samazinājuma iemeslus un izlemt par turpmākās sadarbības plāniem.

Nodokļu parāda pieaugums

Ir ļoti būtiski sekot līdzi klientu un darījumu partneru saistību kārtošanai ar valsti. Arī tad, ja nodokļu parāds ir minimāls, nepieciešams pievērst uzmanību, jo nodokļu maksājumi ir tie, kurus uzņēmēji izvēlas veikt priotitāri.

Papildu uzmanību vajadzētu pievērst, ja nodokļu parāds pieaug –  īpaši, ja pēdējo mēnešu pieaugums bijis straujš.

Ja uzņēmums savlaicīgi neveic nodokļu nomaksu, var rasties risks noslēgto darījumu nepildīšanā, jo VID bloķēs uzņēmuma kontu vai apturēs saimniecisko darbību.

Firmas.lv datubāzē ir iespējams ne tikai uzzināt aktuālā nodokļu parāda apmēru, izvērtēt tā vēsturisko attīstību un pieaugumu, bet arī saņemt paziņojumu e-pastā, ja darījumu partnerim vai klientam ir izveidojies nodokļu parāds, kas pārsniedz 150 EUR.

Saimnieciskās darbības apturēšana

Slēdzot jaunus vai izpildot jau noslēgtos darījumus, jāņem vērā, ka to izpilde var tikt būtiski apgrūtināta, ja sadarbības partnerim vai klientam būs apturēta saimnieciskā darbība.

Nodokļu maksātājam, kuram VID apturējis saimniecisko darbību, aizliegts pildīt maksājumu saistības un veikt darījumus. Jebkuram nodokļu maksātājam aizliegts veikt darījumus ar tādu nodokļu maksātāju, kuram VID apturējis saimniecisko darbību no nākamās dienas, kad izsludināts komercreģistra vai Uzņēmumu reģistra žurnāla ieraksts par nodokļu maksātāja saimnieciskās darbības apturēšanu.

Ņemot vērā minēto, ir ieteicams klientu un sadarbības partneru saimnieciskās darbības statusu monitorēt nepārtraukti – ne tikai brīžos, kad tiek kavēta preču piegāde vai maksājumi.

Firmas.lv datubāzē ir iespējams ne tikai uzzināt aktuālo saimnieciskās darbības statusu, bet arī saņemt paziņojumu e-pastā, ja darījumu partnerim vai klientam tiek apturēta saimnieciskā darbība.

Naudas atmazgāšanas (legalizēšanas) riski (AML)

Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likuma (AML likuma) piemērošana un nepārtraukta grozīšana var radīt problēmas ne tikai bankām, grāmatvežiem un advokātiem, bet arī jebkuram uzņēmumam vai pat fiziskai personai.

Lai uzņēmuma godīgi nopelnītos finanšu līdzekļus negodprātīga un naudas legalizācijā iesaistīta klienta vai darījumu partnera rīcības dēļ neatzītu par noziedzīgi iegūtiem un nekonfiscētu, būtu jāpārzina vismaz savu lielāko darījumu partneru un klientu riski  – maksātnespēja, likvidācija, patiesā labuma guvēji, piemērotās sankcijas, politiski nozīmīgas personas statuss utt.

Ja AML likums pārsvarā attiecas tikai uz iepriekš minētajiem subjektiem, tad Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likums (Sankciju likums) attiecas uz jebkuru fizisku vai juridisku personu, kas var saskarties ar personām, kas iekļautas sankciju sarakstos. Piemēram, Ārlietu ministrija norāda, ka Latvija diezgan lielos apmēros eksportē dažādus graudu produktus uz Āfriku. Slēdzot līgumus šajā reģionā, ir jāuzmanās – ja sadarbības partneris tiek sankcionēts, pastāv risks, ka līgumu vairs nebūs iespējams izpildīt, bankas nepārskaitīs naudu, darījums tiks iesaldēts un uzņēmumam radīsies vērā ņemami zaudējumi. Par sankciju neievērošanu var saukt pie kriminālatbildības.

Firmas.lv datubāzē ir iespējams pārbaudīt klienta vai darījumu partnera statusu atbilstoši AML likuma prasībām gan pirms sadarbības uzsākšanas, gan turpmāk, izmantojot monitoringa pakalpojumu.