Malkas un šķeldas dedzināšana ir "akmens laikmets", tā, salīdzinot koksnes dedzināšanu ar biogāzes ražošanu, intervijā biznesa portālam "Nozare.lv" saka zemnieku saimniecības "Mežacīruļi" saimnieks, biogāzes stacijas "MC bio" īpašnieks Juris Cīrulis.
"Koka dedzināšanu izmantoja jau pirms Kristus. Biogāzes ražošana ļauj līdz šim atmosfērā nopludināto metānu, kas kaitēja videi, palielinot siltumnīcefektu, savākt un izmantot enerģijas ražošanā," skaidro Cīrulis. Viņaprāt, tā vietā, lai maksātu Krievijai par gāzi, ko tā pārdod un iegūtos līdzekļus izmanto raķešu kompleksu izveidei un izvietošanai pie mūsu robežām, Latvijā var saražot savu gāzi.
Diemžēl Latvijas zinātnes attīstība neļaujot cerēt uz būtisku izrāvienu. Tādēļ "MC bio" meklē sadarbības iespējas ar Ķīnu, kas piedāvā nelielas jaudas iekārtas gāzes kompresēšanai. "Tad apkurei varēs neizmantot dabasgāzi, bet uz vietas saražoto biogāzi. Elektroenerģijas ražošanai ir vajadzīgi lielāki ieguldījumi. Savukārt, lai biogāzi izmantotu apkurei, nav vajadzīgas milzu investīcijas. Šādu blakus ražotni var atklāt kuru katru brīdi. Tam tehnoloģijas ir," norāda uzņēmējs.
Viņš arī uzsver, ka biogāzes ražošana no vides tehnoloģijām ir visprogresīvākā. Turklāt nekur citur pasaulē nav "zaļākas" likumdošanas kā Eiropā. Tādēļ tieši Eiropā radušās daudzas iniciatīvas šajā jomā. Uzņēmējiem esot jāprot vides prasības izmantot kā priekšrocības, kā efektu, nevis defektu.
"Pircējam ir jāpalīdz saprast, ka "Mežacīruļi" ne tikai audzē salātus, bet to dara zemē, nevis vatē, kā citviet. Mums ir buferjoslas, uztvērējaugi, mitraines, es uz jūru nepludinu fosforu, uz manas zemes tiek saglabāti putnu nolaišanās laukumi, mēs pildām milzum daudz vides prasību, kuras varam izmantot kā priekšrocību, kas padara mani konkurētspējīgāku. Pašlaik ir parādījusies paaudze, kurai tas patīk," skaidro "Mežacīruļu" saimnieks.
Zemnieku saimniecība "Mežacīruļi" dibināta 1992.gadā. Tā reģistrēta Jelgavas novada Zaļenieku pagastā. Saskaņā ar "Firmas.lv" informāciju, saimniecības apgrozījums 2012.gadā bija 1,2 miljoni eiro, bet peļņa - 423 298 eiro. 2012.gadā zemnieku saimniecībā bija nodarbināti 19 cilvēki. Saimniecība pieder Cīrulim.
Zemnieku saimniecībai pieder 51% kapitāla daļu SIA "MC bio", kas nodarbojas ar elektroenerģijas ražošanu. Pārējie 49% pieder Vijai Cīrulei. Saskaņā ar "Firmas.lv" datiem sabiedrības apgrozījums 2012.gadā bija 1,3 miljoni eiro, bet peļņa - 192 000 eiro. Uzņēmums 2012.gadā nodarbināja piecus cilvēkus.
Saskaņā ar Ekonomikas ministrijas datiem 2013.gada pirmajā pusgadā "MC bio" saražoja aptuveni trīs miljonus kilovatstundu enerģijas. Pārdodot minēto enerģiju obligātajā iepirkumā, uzņēmums saņēmis 438 965 latus (624 591 eiro). Savukārt 2012.gadā kopumā saražoti 5,8 miljoni kilovatstundu elektrības un par tiem saņemti 825 565 lati (1,2 miljoni eiro).
Cīrulis: koksnes dedzināšana ir "akmens laikmets"
LETA 12.02.2014
Atkritumu apsaimniekotājs "All recycling" pie Jūrmalas slimnīcas izkrauj iepriekš savāktus medicīnas atkritumus
LETA 07.01.2025
Rīga, 7.janv., LETA. Atkritumu apsaimniekotājs SIA "All recycling" veicis patvaļīgu medicīnas atkritumu izkraušanu pie Jūrmalas slimnīcas, aģentūru LETA informēja Valsts vides dienesta (VVD) sabiedrisko attiecību speciāliste Karīna Dvorjaņinova.
Otr
...
papildināta - Atkritumu apsaimniekotājs "All recycling" pie Jūrmalas slimnīcas izkrauj iepriekš savāktus medicīnas atkritumus
LETA 07.01.2025
(13. - 16. rindkopā pievienots "Jūrmalas slimnīcas" vadības komentārs.)
Rīga, 7.janv., LETA. Atkritumu apsaimniekotājs SIA "All recycling" veicis patvaļīgu medicīnas atkritumu izkraušanu pie Jūrmalas slimnīcas, aģentūru LETA informēja Valsts vides d
...
"Getliņi eko" apgrozījums deviņos mēnešos pieaudzis par 2%
LETA 07.01.2025
Rīga, 7.janv., LETA. Atkritumu poligona "Getliņi" apsaimniekotājs SIA "Getliņi eko" pagājušā gada deviņos mēnešos strādāja ar 37,323 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 2% vairāk nekā attiecīgajā periodā gadu iepriekš, bet uzņēmuma peļņa pieauga par
...