Latvijas uzņēmums "Eventech" piedalās pirmajā Eiropas Kosmosa aģentūras planētas aizsardzības misijā

Rīga, 18.sept., LETA. Latvijas uzņēmums SIA "Eventech" piedalās pirmajā Eiropas Kosmosa aģentūras (EKA) planētas aizsardzības misijā, aģentūru LETA informēja Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM).

Ministrijā klāstīja, ka otrdien aģentūra noslēdza līgumu 129,4 miljonu eiro apmērā par pirmās EKA planētas aizsardzības misijas "Hēra" īstenošanu. Projekta mērķis ir izpētīt trieciena ietekmes efektivitāti, lai novērstu potenciālos asteroīdu draudus cilvēcei nākotnē.

IZM norāda, ka "Eventech" kopā ar starptautiskajiem sadarbības partneriem šim projektam ir izstrādājis specializētu laika mērīšanas moduli, kas veic gaismas lidojuma laika mērīšanu kosmosā. Kā uzsver ministrijā, Latvijas uzņēmuma dalība šajā pasaules līmeņa misijā iespējama, pateicoties IZM ieguldījumiem EKA Eiropas Sadarbības valsts plānā, kā ietvaros tika izstrādāta šī tehnoloģija.

Izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (JKP) pauž, ka viņa ir ļoti gandarīta, ka Latvijas iestāšanās aģentūrā asociētās dalībvalsts statusā sāk nest augļus. Viņasprāt, "Eventech" panākumi apliecina, ka Latvijas uzņēmēji un zinātnieki spēj iekļauties zinātniski pētniecisko pakalpojumu sniegšanā un izstrādāt pasaules līmeņa augstās tehnoloģijas, kas palīdz risināt globāli nozīmīgas problēmas.

Uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Nikolajs Adamovičs skaidro, ka "Eventech" ir radies kā Latvijā balstītās zinātnes komercializācijas un akselarācijas platformas "Komercializācijas reaktors" jaunuzņēmums. Pēc veiksmīgās sadarbības ar EKA 2017.gadā uzņēmums parakstījis līgumu ar Lielbritānijas kosmosa tehnoloģiju kompāniju "Neptec", lai izstrādātu daļu no kosmosa kuģa "Luna 27" nolaišanās sistēmas.

""Eventech" ir lepni, kļūstot par vienu no pasaules kosmosa industrijas atzītajiem dalībniekiem. Tas ir nozīmīgs starptautisks panākums gan Latvijas zinātnei, gan tās sasniegumu komercializācijai," atzīst Adamovičs.

IZM norādīja, ka "Hēra" ir Eiropas ieguldījums starptautiskajā planētu aizsardzības misijā sadarbībā ar Nacionālo aeronautikas un kosmosa administrāciju (NASA). Paredzēts, ka NASA kosmosa kuģis "Dart" tiks nogādāts kosmosā 2021.gada jūlijā un vispirms tas kinētiski ietrieksies vienā no Zemei tuvu lidojošajiem asteroīdiem ar nosaukumu "Didymos".

Savukārt "Hēra" veiks trieciena apsekošanu un mērījumus, lai noteiktu, vai "Dart" kinētiskais trieciens var novirzīt asteroīdu no tā lidošanas trajektorijas, skaidroja ministrijā. IZM skaidroja, ka šī eksperimenta rezultātā tiktu iegūta labi saprotama un atkārtojama asteroīdu novirzīšanas tehnika.

Vācijas uzņēmums "OHB System AG" būs misijas galvenais izpildītājs, savukārt uzņēmumi no 17 EKA dalībvalstīm sniegs ieguldījumus dažādās misijas aktivitātēs. Portugāle un Rumānija izstrādā lāzera augstuma mēriekārtu, kas nodrošinās autonomās navigācijas sistēmas ar kritiski svarīgu informāciju misijas īstenošanai. Turpretī "Eventech" izstrādā aerolāzerskanēšanu un nodrošina altimetru ar "faktiskā lidojuma laika" moduli un procesoru.

Kā liecina "Firmas.lv" pieejamie dati, uzņēmums reģistrēts 2011.gadā un strādā elektrotehnisko iekārtu un elektromateriālu ražošanas nozarē. 2019.gadā uzņēmuma apgrozījums samazinājies par 30% veidojot 107 148 eiro, savukārt peļņa sasniegusi 6613 eiro.