Veidos latviešu valodas prasmju un zināšanu pašpārbaudes elektronisku rīku

Rīga, 2.febr., LETA. Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (PMLP) sadarbībā ar valodu tehnoloģiju uzņēmumu SIA "Tilde" un informācijas tehnoloģiju (IT) uzņēmumu SIA "AA projekts" sākusi darbu pie Latvijas pilsonības iegūšanas valodas prasmju un zināšanu pašpārbaudes elektroniskā rīka izstrādes, aģentūrai LETA pavēstīja "Tildes" mārketinga speciāliste Biruta Daniļeviča.

Viņa skaidroja, ka šis rīks atbalstīs Latvijas pilsonības pretendentus, kuri gatavojas naturalizācijas eksāmenam, ļaujot viņiem ar mākslīgā intelekta programmas palīdzību novērtēt savas Latvijas valsts himnas zināšanas.

Daniļeviča sacīja, ka pašreiz "Tildes" runas tehnoloģijas prot pilnvērtīgi atpazīt gramatiski pareizu latviešu valodu, un nākamais nozīmīgais solis ir palīdzēt mākslīgajam intelektam saprast dažādas izrunas īpatnības un padarīt tehnoloģiju noderīgāku plašākai Latvijas sabiedrībai, ņemot vērā, ka pilsonības pretendentiem latviešu valoda parasti nav dzimtā valoda.

Viņa uzsvēra, ka "Tildes" runas atpazinējam šis būs īpaši atbildīgs uzdevums, tāpēc tam jāpalīdz apgūt simtiem dažādu balss paraugu, kuros dažādi cilvēki izrunā valsts himnas tekstu. Šī iemesla dēļ tiek organizēta aktivitāte "Ierunā himnu", kurā Latvijas mākslīgais intelekts mācīsies no audioierakstiem.

Ikviens, kura dzimtā valoda nav latviešu, ir aicināts iesaistīties Latvijas mākslīgā intelekta apmācībā, ierunājot Latvijas valsts himnu tīmekļa vietnē "https://ierunahimnu.lv/". Iesūtītie audioieraksti tiks izmantoti, lai veidotu iekļaujošu mākslīgā intelekta risinājumu latviešu valodas runas atpazīšanai.

"Tildes" mākslīgā intelekta biznesa attīstītājs Mārtiņš Sūna skaidroja, ka mākslīgā intelekta apmācība ir sarežģīts un laikietilpīgs process, kas nav iespējams bez kvalitatīviem un daudzveidīgiem datiem.

"Lai runas atpazinējs latviešu valodā spētu pilnvērtīgi atpazīt vienu no mūsu valsts simboliem - nacionālo himnu, tam ir nepieciešams tūkstošiem dažādu audio paraugu. Cilvēki himnas vārdus izrunā tik dažādi - atšķiras izloksnes, dikcija, balss tembrs, akcenti, kā arī akustiskā kvalitāte, un visi šie mainīgie faktori mākslīgajam intelektam jāņem vērā mašīnmācīšanās procesā," pauda Sūna.

Projekts "Ierunā himnu" ir daļa no PMLP īstenotā Patvēruma, migrācijas un integrācijas fonda 2014.-2020.gada programmas projekta "Naturalizācijas atbalstošo informācijas sistēmu un saistīto procesu pilnveidošana un attīstība", kurā tiks izstrādāts Latvijas pilsonības iegūšanas valodas prasmju un zināšanu pašpārbaudes elektroniskais rīks. Tas ļaus pilsonības pretendentiem pārbaudīt latviešu valodas prasmes, Satversmes pamatnoteikumu, valsts himnas teksta, kā arī Latvijas vēstures un kultūras pamatu zināšanas.

Kompānija "Tilde" reģistrēta 1991.gada septembrī, un tās pamatkapitāls ir 30 000 eiro, liecina "Firmas.lv" informācija. Kompānijas īpašnieki vienādās daļās ir Uldis Dzenis un Andrejs Vasiļjevs. 2019.gadā uzņēmums strādāja ar 6,892 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 14,9% vairāk nekā gadu iepriekš, savukārt kompānijas peļņa samazinājās par 17,5% - līdz 610 671 eiro.

Savukārt kompānija "AA projekts" reģistrēta 2001.gada beigās, un tās pamatkapitāls ir 14 200 eiro. Kompānijas vienīgais īpašnieks ir Aldis Puisītis. Finanšu gadā, kas ilga no 2018.gada 1.decembra līdz 2019.gada 30.novembrim, "AA projekts" strādāja ar 1,411 miljonu eiro apgrozījumu un 401 347 eiro peļņu.