Rīga, 19.aug., LETA. Mežistrādes tehnikas tirgū ražotāji nespēj nodrošināt lielo pieprasījumu - pasūtījumu izpildes laiks teju divkāršojies, sasniedzot pat 12 mēnešus, savukārt pieprasījums būtiski pieaudzis un mežistrādes tehnikas līzinga tirgus gada laikā pieaudzis par 40-45%, liecina līzinga kompānijas "Citadele Leasing" no jauna izsniegto aizdevumu statistika.
Cenas tehnikai ražotāji šogad palielinājuši vidēji par 5 -7%, un nākamgad atkal tiek prognozēts iespējamais pieaugums, savukārt piegādes laiks vairs nav tradicionālie četri līdz seši mēneši, bet gan jau 10 un pat 12 mēneši.
Tomēr, neskatoties uz ilgajām piegādēm, mežistrādes tehnikas līzinga tirgus šogad audzis par trešdaļu, un "Citadele Leasing" izsniegusi finansējumu vairāk nekā 3,3 miljonu eiro vērtībā.
"Tehnikas tirgotājiem ir ierobežots tehnikas apjoms, jo Covid-19 pandēmijas sākumā faktiski divus trīs mēnešus rūpnīcas visā pasaulē neražoja jaunu tehniku. Pakāpeniski atsākot ražošanu, piedāvājums netika līdzi, un krājumi bija iztukšoti, savukārt pircēji joprojām ir gatavi maksāt lielākus avansus, lai iegūtu tehniku jau šodien. Iespējams, aktivitāte finansējuma pieprasījumā būtu vēl lielāka, taču ilgais piegādes laiks liek nogaidīt arī uzņēmējiem," pauda "Citadele Leasing" valdes priekšsēdētājs Ģirts Glāzers.
Latvijas uzņēmumu pieprasījuma pieaugumu pēc mežistrādes sekmējuši notikumi vietējā tirgū, skaidroja "Citadele Leasing" pārstāvji. Lai arī pasaulē pieprasījums pēc kokmateriāliem ir liels un cenas ir augstas, Latvijas uzņēmumu investīcijas jaunā tehnikā vairāk saistāmas ar AS "Latvijas valsts meži" (LVM), kas ir lielākais mežu īpašnieks un mežistrādes darbu pasūtītājs iekšējā tirgū, šogad izsludināto izstrādes iepirkumu nākamajiem pieciem gadiem.
LVM mežsaimniecība direktora vietnieks koksnes piegāžu jautājumos Andris Balodis informēja, ka LVM kokmateriālu ražošanas un piegāžu procesa nodrošināšanai slēdz līgumus ar mežizstrādes un pārvadājumu pakalpojumu sniedzējiem, turklāt ap 70% no kopējā nepieciešamā pakalpojuma apjoma nodrošināšanai tiek slēgti ilgāka termiņa četru un piecu gadu līgumi, kas dod stabilu pamatu pakalpojumu sniedzējiem investīciju veikšanai un sava pakalpojuma attīstībai.
"LVM no saviem pakalpojumu sniedzējiem - sadarbības partneriem - sagaida pakalpojumu, kas nodrošina augstu darbu izpildes kvalitāti, darba ražīgumu un stabilus prognozējamus ražošanas apjomus noteiktā laika periodā. Tas, savukārt, dod iespēju LVM uzņemties un izpildīt nolīgtās saistības saviem klientiem koksnes produktu pircējiem. LVM uzkrātā pieredze un dati rāda, ka vislabāk iepriekšminēto var nodrošināt pakalpojumu sniegšanai izmantojot jaunu (līdz pieci gadi) tehniku. Jauna tehnika nodrošina augstu tehnisko gatavību, kas nozīmē minimālas dīkstāves un salīdzinoši mazas tehnikas apkalpošanas izmaksas," pauda Balodis.
Savukārt Glāzers skaidroja, ka LVM pasūtījumi un darbaspēka nepieejamība veicina investīcijas mežistrādes tehnikā. Lai nodrošinātu pilnu mežistrādes ciklu, uzņēmumi ir spiesti investēt tehnikā un ir nepieciešams finansējums, lai pakalpojumus, kurus kādreiz ar apakšuzņēmēju palīdzību tika veikti manuāli, spētu nodrošināt nu jau ar tehnikas palīdzību automatizēti.
Lai noformētu līzingu mežistrādes tehnikai, klasiskā klienta līdzdalība ir sākot no 10%. Maziem un vidējiem uzņēmumiem pirmā iemaksa jeb sava līdzdalība parasti ir 20-25% apmērā. Savukārt lielie uzņēmumi, lai arī varētu saņemt līzingu ar nelielu pašu finansējumu, nereti ir gatavi līdzfinansēt 20%, 30% un pat 40%.
"Citadele Leasing" apgrozījums pagājušajā gadā bija 33,889 miljoni eiro, kas ir par 4,7% vairāk nekā 2019.gadā, bet kompānijas peļņa samazinājās vairākkārt un bija 328 901 eiro, liecina "Firmas.lv" informācija.
Jau vēstīts, ka 2021.gada 4.janvārī banka "Citadele" kļuva arī par "UniCredit Leasing" vienīgo īpašnieci, un "UniCredit Leasing" nosaukums februāra sākumā tika mainīts uz "Citadele Leasing".
"Citadele Leasing" ir "Citadele" grupas uzņēmums ar filiālēm Igaunijā un Lietuvā, kas Baltijas privātpersonām un uzņēmumiem piedāvā pilnu līzinga pakalpojuma klāstu.
Pēc aktīvu apmēra banka "Citadele" ir otra lielākā banka Latvijā. Tās obligācijas ir iekļautas biržas "Nasdaq Riga" parāda vērtspapīru sarakstā. Bankas akcionāri ir ASV investīciju kompānijas "Ripplewood" meitaskompānija "RA Citadele Holdings LLC" un starptautisku investoru grupa (75% plus viena akcija) un Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka (25% mīnus viena akcija).
Mežistrādes tehnikas līzinga tirgus gada laikā pieaudzis par 40-45%
LETA 19.08.2021
"Re:Baltica": Daugavpils elektrotehnikas rūpnīca "SMD Baltic" pārrakstīta vienīgajam akcionāram ar Latvijas pilsonību
LETA 20.12.2024
Rīga, 20.dec., LETA. Pēc atklājuma, ka Daugavpils elektrotehnikas rūpnīcas "SMD Baltic" baltkrievu īpašnieki apgādā Krieviju ar droniem vajadzīgām mikroshēmām caur saviem citās valstīs reģistrētiem uzņēmumiem, tā ātri pārrakstīta vienīgajam akcionāra
...
"Asns Ingredient" zirņu proteīna rūpnīcas noliktavas ēku paredzēts izbūvēt līdz nākamā gada maija beigām
LETA 20.12.2024
Rīga, 20.dec., LETA. SIA "Asns Ingredient" zirņu proteīna rūpnīcas noliktavas ēku paredzēts izbūvēt līdz nākamā gada maija beigām, aģentūrai LETA pastāstīja uzņēmuma valdes loceklis Edgars Ruža.
Viņš norādīja, ka šī būs projekta lielākā ēka un to ne
...
papildināta - Zāļu ražotāja "Olpha" koncerna apgrozījums pērn pieaudzis par 8,7%
LETA 20.12.2024
(Pievienota 3.rindkopa, 6.rindkopa un 13.rindkopa.)
Rīga, 20.dec., LETA. Zāļu ražotāja AS "Olpha" (iepriekš "Olainfarm") koncerna apgrozījums pagājušajā gadā bija 130,69 miljoni eiro, kas ir par 8,7% vairāk nekā gadu iepriekš, savukārt koncerna peļņ
...