Merķeļa ielā degušā hosteļa lietā palikuši divi aizdomās turētie; pret pārējiem lieta izbeigta

Rīga, 13.okt., LETA. Kriminālprocesā par traģisko ugunsgrēku nelegālajā hostelī Rīgā, Merķeļa ielā, aizdomās turētā statusā palikušas divas personas, tostarp, uzņēmējs Ernests Rieksts, jo pret pārējām personām kriminālprocess izbeigts, noskaidroja aģentūra LETA.

Pēc ugunsgrēka policija aizturēja kopumā sešus cilvēkus. Diviem tika piemērots drošības līdzeklis apcietinājums, tostarp, Riekstam.

Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas pārstāve Krista Andersone aģentūrai LETA apliecināja, ka iepriekš apcietinātām personām piemērots ar brīvības atņemšanu nesaistīts drošības līdzeklis un šīs personas joprojām ir aizdomās turētā statusā. Savukārt pret četrām personām kriminālprocess izbeigts, jo izmeklēšanā šo personu darbībās netika konstatētas noziedzīga nodarījuma sastāva pazīmes.

Patlaban kriminālprocesā izmeklēšana turpinās un nav zināms, kad tiks pabeigtas kriminālprocesā nozīmētās ekspertīzes. 

28.aprīlī ugunsgrēkā kādā nelikumīgā hostelī Merķeļa ielā 8 gāja bojā deviņi cilvēki un vēl vairāki cieta. Visi mirušie ir Latvijas pilsoņi.

Kriminālprocess kvalificēts par ugunsdrošības noteikumu tīšu pārkāpšanu un uzņēmējdarbību bez reģistrēšanas vai bez speciālas atļaujas.

SIA "Hospitality Solutions", kura saskaņā ar Valsts darba inspekcijas (VDI) rīcībā esošo informāciju ir atbildīga par Merķeļa ielā 8 izveidotā un degušā nelegālā hosteļa biznesu, jau pusotru gadu bijusi inspekcijas redzeslokā, turklāt uzņēmumam piemēroti vairāki sodi par nereģistrētu nodarbinātību un atalgojuma neizmaksāšanu, aģentūrai LETA iepriekš pavēstīja VDI.

VDI atklāja, ka kopumā par šo uzņēmumu saņemti 11 iesniegumi galvenokārt par darba samaksas neizmaksāšanu. VDI, reaģējot uz iesniegumiem, bija vērsusies uzņēmumā, taču tas nav sadarbojies. Rezultātā VDI piemērojusi divus administratīvos sodus.

Tāpat uzņēmums iepriekš ticis divreiz sodīts par nereģistrētu nodarbinātību, tomēr iesniegumi un pārbaudes nav notikušas tikai vienā adresē. Proti, pēc VDI paustā, uzņēmumam pieder vairāki hosteļi, turklāt tas pērn 19.maijā mainījis nosaukumu no SIA "Riga Hostel" uz SIA "Hospitality Solutions".

Pēc inspekcijā paustā, nereģistrēta nodarbināšana konstatēta Merķeļa ielā 1, savukārt attiecībā uz hosteli Merķeļa ielā 8, kurā izcēlies traģisks ugunsgrēks, neviens sods iepriekš nebija piemērots.

Pēc "Firmas.lv" pieejamās informācijas, 2019.gadā "Hospitality Solutions" strādāja ar 126 538 eiro apgrozījumu un 2745 eiro peļņu. Uzņēmums ir reģistrēts 2005.gadā, un tā pamatkapitāls ir 2840 eiro. "Hospitality Solutions" vienīgais īpašnieks ir Lietuvas pilsonis Arūns Skupeika.

Iepriekš presē Rieksts minēts kā hosteļu saimnieks, hosteļu menedžeris un "Baltijā lielākais hosteļu īpašnieks". Firmas.lv informācija liecina, ka Riekstam savulaik piederējuši vairāki uzņēmumi, kas gan ir jau likvidēti. Patlaban dati neuzrāda viņa saistību ar piederošiem uzņēmumiem vai darbošanos uzņēmumu valdēs.

Rieksts atradās meklēšanā, taču vēlāk viņu policija aizturēja. Vēl pirms aizturēšanas

iepriekš internetā izplatītajā audiovēstījumā Rieksts apgalvoja, ka viņa meklēšana ir "politiķu PR spodrināšana". Rieksts savā vēstījumā arī apgalvoja, ka Merķeļa ielā degušās telpas nebija hostelis, bet gan īres dzīvoklis. Tāpat viņš apgalvoja, ka dzīvoklī ugunsdrošība bijusi "augstā līmenī" un "visur bija dūmu detektori".

Rieksts apgalvoja, ka Merķeļa ielas telpās neesot bijis pusotru gadu un "tur pavisam citi cilvēki darbojās un vadīja to visu".

Rieksts savā vēstījumā arī izklāstījis savas iespējamās versijas par ugunsgrēku, proti, pieļaujot, ka notikusi tīša dedzināšana.