Rīga, 5.janv., LETA. Latvijā pagājušajā gadā likvidēti 7844 uzņēmumi, kas ir mazākais likvidēto uzņēmumu skaits kopš 2015.gada, aģentūru LETA informēja "Lursoft" pārstāvji, atsaucoties uz veiktā pētījuma datiem.
Pēc tam, kad pēdējos septiņus gadus likvidēto uzņēmumu skaits ik gadu pārsniedza jaunreģistrēto skaitu, pērn fiksēta pozitīva tendence - jauno uzņēmumu atkal bija vairāk nekā likvidēto. "Lursoft" dati liecina, ka jauno uzņēmumu 2023.gadā bija par 928 vairāk nekā likvidēto.
2023.gadā salīdzinājumā ar 2022.gadu likvidēto uzņēmumu skaits sarucis par 28,4%. Savukārt, salīdzinot ar 2019.gadu, kad tika reģistrēts visu laiku lielākais likvidēto uzņēmumu skaits, pērn likvidēto uzņēmumu bija trīs reizes mazāk.
Analizējot datus par jaunreģistrētajiem un likvidētajiem uzņēmumiem pēdējo 10 gadu periodā, secināts, ka šajā laika posmā kopējais uzņēmumu skaits Latvijā sarucis par vairāk nekā 27 600.
"Lursoft" valdes locekle Daiga Kiopa skaidro, ka šo statistiku būtiski ietekmējusi īpaši laika posmā no 2017.gada līdz 2019.gadam masveidā veiktā uzņēmumu vienkāršotā likvidācija, taču arī citos gados likvidēto uzņēmumu skaits salīdzinājumā ar jaunreģistrētajiem bija ļoti augsts.
Apkopojot datus par 2023.gadā likvidētajiem uzņēmumiem un to darbības ilgumu, secināts, ka teju piektā daļa dibināta pirms vairāk nekā 20 gadiem, savukārt gandrīz 48% no pērn likvidētajiem bija reģistrēti pēdējo 10 gadu periodā.
"Lursoft" secinājis, ka pērn likvidēto uzņēmumu vidējais vecums bija deviņi gadi. To vidū ir gan uzņēmumi, kas dibināti 1991.gadā, gan arī firmas, kas darbību sāka tikai pagājušajā gadā. Gandrīz puse no visiem likvidētajiem uzņēmumiem, kas dibināti 1991.gadā, ir individuālie uzņēmumi, taču to vidū ir arī savulaik plaši pazīstamais parfimērijas ražotājs AS "Dzintars", kas jau kopš 2008.gada bija strādājis ar zaudējumiem.
"Dzintars" likvidēts pagājušā gada 8.decembrī. 2023.gada decembra sākumā tika izbeigts uzņēmuma maksātnespējas process, kas ilga kopš 2019.gada. Process tika izbeigts, jo uzņēmums bija izpildījis kreditoru prasījumu segšanas plānu. Vēl pirms tam, 2016.gada rudenī, tika ierosināts "Dzintara" tiesiskās aizsardzības process, kas gan izbeigts 2019.gada novembrī līdz ar maksātnespējas procesa pasludināšanu, jo parādnieks ilgāk nekā 30 dienas nebija pildījis tiesiskās aizsardzības procesa pasākumu plānu un tiesai iesniedzis šī plāna grozījumus. Likvidācijas brīdī "Dzintars" bija uzkrājis vairāk nekā 6,2 miljonu eiro nodokļu parādu.
Tāpat "Lursoft" izpētījis, ka no visiem uzņēmumiem, kas likvidēti 2023.gadā, 97 nav sagaidījuši pirmā gada darbības jubileju, jo reģistrēti vien pērn. Vairāk nekā puse no tiem - 65 uzņēmumi - ir individuālie komersanti un nodarbojas ar sauszemes pārvadājumiem.
No visiem pērn likvidētajiem uzņēmumiem 78,9% bija sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA), bet 8,3% - individuālie komersanti (IK). Pēdējo piecu-sešu gadu periodā ik gadu Latvijā tiek piereģistrēti 600-700 jaunu IK, tomēr jau pirmajā darbības gadā aptuveni 10% no tiem tiek likvidēti.
"Tas ir liels īpatsvars un liek uzdot jautājumu un veikt papildu analīzi par to, kāpēc šāda tendence novērojama? Proti, vai uzņēmējam nav pietiekami skaidri zināma un saprotama atšķirība starp tiesiskām formām - IK un, piemēram, SIA -, vai arī tam tomēr meklējami kādi citi iemesli," pauž Kiopa.
Starp pagājušajā gadā likvidētajiem arī vairāki citi labi zināmi uzņēmumi. Piemēram, būvkompānija SIA "Kalnozols un partneri", kura līdzīpašnieks bija uzņēmējs, kādreizējais Saeimas deputāts Valdis Kalnozols. "Lursoft" dati atklāj, ka lielāko apgrozījumu uzņēmums sasniedzis deviņdesmito gadu beigās, kad "Kalnozols un partneri" apgrozījums pārsniedza četrus miljonus eiro. Pēdējo reizi vairāku miljonu eiro apgrozījums būvniecības uzņēmumam bija 2000.gadā, bet turpmākajos gados apgrozījums svārstījies robežās no 1000 eiro līdz 500 000 eiro. Pēdējais pieejamais "Kalnozols un partneri" pārskats ir par 2013.gadu. Uzņēmumam 2014.gadā tika pasludināts maksātnespējas process, kas izbeigts pagājušā gada vasarā, jo izpildīts kreditoru prasījumu segšanas plāns. "Lursoft" izpētījis, ka Kalnozolam šobrīd pieder daļas trijos uzņēmumos. Vienam no tiem jau kopš 2016.gada ir apturēta saimnieciskā darbība, savukārt abiem pārējiem ir aktīvi nodrošinājumi.
Tāpat kā "Kalnozols un partneri", maksātnespējas process iepriekš bijis kopumā 286 pērn likvidētajiem uzņēmumiem. "Lursoft" izpētījis, ka lielākajai daļai jeb 82,9% pērn likvidēto uzņēmumu jau bijusi apturēta saimnieciskā darbība vai arī reģistrēta darbības izbeigšana, savukārt teju trešdaļai uzņēmumu likvidācijas brīdī bija uzkrāts nodokļu parāds, kas pārsniedz 150 eiro. Balstoties uz Valsts ieņēmumu dienesta publiskoto informāciju 2023.gadā likvidēto uzņēmumu kopējais nodokļu parāds likvidācijas brīdī veidoja 66,8 miljonus eiro. Lielākais nodokļu parādnieks to vidū bija pagājušā gada decembrī likvidētais "Dzintars".
Tāpat kā iepriekš, arī 2023.gadā visbiežāk starp likvidētajiem uzņēmumiem bija mazumtirdzniecību un vairumtirdzniecību pārstāvoši komersanti, savukārt trešais lielākais likvidēto uzņēmumu skaits pērn reģistrēts sauszemes un cauruļvadu transporta nozarē. Šī nozare ir līderpozīcijās arī jaunreģistrēto uzņēmumu vidū.
"Tik liels uzņēmumu skaits izskaidrojams ar to, ka šo nozari galvenokārt reģistrē taksometru pakalpojumu sniedzēji. Ik gadu lielais jaunreģistrēto un likvidēto uzņēmumu skaits šajā nozarē liek secināt, ka tajā ir liela tirgus dalībnieku mainība jeb rotācija," skaidro Kiopa.
Starp nozarēm ar lielāko likvidēto uzņēmumu skaitu 2023.gadā bija arī nekustamo īpašumu joma, būvniecība, tāpat arī augkopība un lopkopība. Starp likvidētajiem augkopības un lopkopības uzņēmumiem vairākums bija zemnieku saimniecības. Vairāk nekā 60% no tām reģistrētas deviņdesmito gadu sākumā.
Nozares, kurās 2023.gadā likvidēts visvairāk uzņēmumu, bija mazumtirdzniecība, izņemot automobiļus un motociklus - 906 uzņēmumi, vairumtirdzniecība, izņemot automobiļus un motociklus - 473 uzņēmumi, sauszemes transports un cauruļvadu transports - 458 uzņēmumi, operācijas ar nekustamo īpašumu - 453 uzņēmumi, specializētie būvdarbi - 383 uzņēmumi, augkopība un lopkopība, medniecība un saistītas palīgdarbības - 348 uzņēmumi, ēdināšanas pakalpojumi - 291 uzņēmums, ēku būvniecība - 272 uzņēmumi, datorprogrammēšana, konsultēšana un saistītas darbības - 251 uzņēmums, kā arī pārējo individuālo pakalpojumu sniegšana - 244 uzņēmumi.
"Lursoft": Pērn Latvijā bija mazākais likvidēto uzņēmumu skaits kopš 2015.gada
LETA 05.01.2024
"Re:Baltica": Daugavpils elektrotehnikas rūpnīca "SMD Baltic" pārrakstīta vienīgajam akcionāram ar Latvijas pilsonību
LETA 20.12.2024
Rīga, 20.dec., LETA. Pēc atklājuma, ka Daugavpils elektrotehnikas rūpnīcas "SMD Baltic" baltkrievu īpašnieki apgādā Krieviju ar droniem vajadzīgām mikroshēmām caur saviem citās valstīs reģistrētiem uzņēmumiem, tā ātri pārrakstīta vienīgajam akcionāra
...
"Asns Ingredient" zirņu proteīna rūpnīcas noliktavas ēku paredzēts izbūvēt līdz nākamā gada maija beigām
LETA 20.12.2024
Rīga, 20.dec., LETA. SIA "Asns Ingredient" zirņu proteīna rūpnīcas noliktavas ēku paredzēts izbūvēt līdz nākamā gada maija beigām, aģentūrai LETA pastāstīja uzņēmuma valdes loceklis Edgars Ruža.
Viņš norādīja, ka šī būs projekta lielākā ēka un to ne
...
papildināta - Zāļu ražotāja "Olpha" koncerna apgrozījums pērn pieaudzis par 8,7%
LETA 20.12.2024
(Pievienota 3.rindkopa, 6.rindkopa un 13.rindkopa.)
Rīga, 20.dec., LETA. Zāļu ražotāja AS "Olpha" (iepriekš "Olainfarm") koncerna apgrozījums pagājušajā gadā bija 130,69 miljoni eiro, kas ir par 8,7% vairāk nekā gadu iepriekš, savukārt koncerna peļņ
...