Diskusijā spriedīs par bērnu mentālās veselības pakalpojumu pieejamību

Rīga, 15.janv., LETA. Rīgā, Leļļu teātrī, šodien plkst.13 notiks diskusija "Bērnu mentālā veselība: gaidot rindā pēc atbalsta", aģentūru LETA informēja pasākuma rīkotāji.

Diskusijā piedalīsies Latvijas Bērnu atbalsta fonda (LBAF) vadītājs Kaspars Markševics, Rīgas Stradiņa universitātes Psihiatrijas un narkoloģijas katedras docētājs, Bērnu psihiatrijas klīnikas vadītājs, Pusaudžu resursu centra attīstības vadītājs un bērnu psihiatrs Ņikita Bezborodovs, neiroloģe un AS "Olpha" Medicīnas daļas vadītāja Diāna Paradnika un sabiedrības iniciatīvas par bērnu psihiatrijas, diagnostikas un rehabilitācijas pakalpojumu pieejamību Latvijā autore Dace Šramma.

Pasākumā plānots apspriest vecāku aptaujas par bērnu mentālās veselības pieejamību rezultātus, bērnu un pusaudžu mentālās veselības aktuālās problēmas Latvijā, tostarp savlaicīgas palīdzības pieejamību un starpdisciplinārās aprūpes nozīmi šo jautājumu risināšanā. Pasākumā diskutēs par neiroloģisko traucējumu ietekmi uz bērnu mentālo veselību, sabiedrības izglītošanu par veselības aprūpes iespējām, kā arī turpmākajiem soļiem bērnu mentālās veselības pakalpojumu pieejamības uzlabošanā.

Jau vēstīts, ka sabiedrības iniciatīvu portālā "Manabalss.lv" sākta parakstu vākšana, lai no valsts pieprasītu bērnu psihiatrijas, diagnostikas un rehabilitācijas pakalpojumu pieejamības uzlabošanu Latvijā.

Iniciatīvas autori vēlas, lai Latvijā tiktu uzlabota bērnu psihiatrijas, diagnostikas un rehabilitācijas pakalpojumu pieejamība, samazinot gaidīšanas rindas un nodrošinot pakalpojumu pieejamību. Iniciatīvā izteikta prasība palielināt bērnu psihiatru un citu garīgās veselības speciālistu skaitu, lai būtiski saīsinātu gaidīšanas laiku rindās, kā arī nodrošināt vienlīdzīgu piekļuvi valsts apmaksātiem bērnu psihiatrijas, diagnostikas un rehabilitācijas pakalpojumiem, neatkarīgi no reģiona un vecāku finansiālajām iespējām.

Izteikta prasība arī nodrošināt, ka izmeklējumu rezultātos vecākiem ir skaidras norādes vai vismaz rekomendācijas par turpmākajiem soļiem ārstēšanas procesā, lai nenāktos "minēt un atkal meklēt speciālistu, kas izskaidrotu turpmākos nepieciešamos soļus", kā arī izveidot atbalsta sistēmu vecākiem, kas sniegtu informāciju par rindas statusu un piedāvātu nepieciešamo emocionālo un praktisko palīdzību, gaidot līdz speciālista konsultācijai.

"Šī iniciatīva ir mans kā mammas izmisuma sauciens pēc palīdzības daudzu vecāku vārdā, kas ik dienu saskaras ar nepieņemamām rindām un ierobežotu piekļuvi bērnu psihiatrijas, diagnostikas un rehabilitācijas pakalpojumiem," klāstījusi Šramma.

Komentējot savu un citu vecāku problēmas, viņa paudusi, ka šobrīd Latvijā vecākiem, kuru bērni cieš no autisma vai citām garīgās veselības problēmām, ir jāgaida vairāk nekā gads, lai tiktu pie bērnu psihiatra, un ātrākai pakalpojuma saņemšanai vienīgā iespēja ir maksas konsultācija, kas daudzām ģimenēm ir finansiāli nepanesama, kā arī bieži ierobežo iespējas turpmākajā procesā saņemt valsts apmaksātus izmeklējumus.

Īpaši sarežģīta esot situācija ārpus Rīgas - daudzos reģionos bērnu psihiatra pakalpojumi vispār nav pieejami, liekot ģimenēm mērot simtiem kilometru, lai saņemtu nepieciešamo palīdzību, viņa klāsta.

"Negodīgi, ka bērnu veselība ir atkarīga no vecāku maciņa biezuma - aptuveni 3000 bērnu Latvijā ir garīga rakstura invaliditāte, un šo bērnu vecākiem nereti nākas pašiem organizēt nepieciešamos resursus un apmaksāt terapijas, kas ir gan laikietilpīgi, gan finansiāli apgrūtinoši," uzsvērusi Šramma.

Diskusiju rīko LBAF un Latvijas zāļu ražotājs AS "Olpha".

Kompānija "Olpha" reģistrēta 1991.gadā, un tās pamatkapitāls ir 3 000 004 eiro. Kompānijas īpašniece ir AS "Repharm" grupas māteskompānija AS "AB City" (76%) un SIA "Olmafarm" (24%), kas pieder "AB City", liecina "Firmas.lv" informācija. "AB City" patiesie labuma guvēji, pēc kompānijas mājaslapā publiskotās informācijas, ir Sergejs Korņijenko, Andrejs Leibovičs, Aleksandrs Livšics, Mihails Lurje, Jeļena Ņikitina, Jānis Oskerko un Roberts Tavjevs.
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. cookies). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes. Vairāk par sīkdatnēm Cookie Info Script