Turpinās izvērtēt RTO ārkārtas dalībnieku sapulces lēmuma atbilstību likuma normām

Rīga, 11.okt., LETA. Ekonomisko lietu tiesa (ELT) šodien plkst.10 turpinās skatīt lietu, kurā ir strīds par SIA "Rīgas tirdzniecības osta" (RTO) 28.jūnija ārkārtas dalībnieku sapulces lēmuma pieņemšanas procedūras atbilstību Komerclikuma normām.

Iepriekš ELT pārstāve Indra Pumpure aģentūrai LETA pavēstīja, ka tiesas sēdē 7.oktobrī netika apstiprināts izlīgums starp lietas dalībniekiem, jo SIA "Ostas parks" iebilda pret izlīguma noslēgšanu.

Šī gada 9.jūlijā ELT saņemts RTO līdzīpašnieces SIA "Ostas parks" prasības pieteikums par RTO 2021.gada 28.jūnija ārkārtas dalībnieku sapulces lēmuma atzīšanu par spēkā neesošu. Prasības pieteikums pamatots ar to, ka lēmuma pieņemšanas procedūra šajā sapulcē neatbilda Komerclikuma prasībām, tai skaitā sapulcē nebija kvoruma darba kārtībā ietverto jautājumu izlemšanai.

Iesniegumā teikts, ka viens no darba kārtībā ietvertajiem jautājumiem bija par prasības celšanu pret RTO valdes locekļiem un viņu atstādināšanu no amata pienākumiem uz noteiktu laiku. Pieņemtais lēmums paredzēja prasības celšanu pret valdes locekļiem un viņu atstādināšanu no pienākumu pildīšanas, kā arī pilnvarojumu vienam no RTO valdes locekļiem vienpersoniski pārstāvēt uzņēmumu kā dalībnieku tās meitassabiedrībās.

Prasības pieteikumā tika ietverts arī motivēts lūgums par pagaidu aizsardzības līdzekļu noteikšanu, lūdzot tiesu aizliegt RTO reģistrēt jebkādas izmaiņas Uzņēmumu reģistra (UR) komercreģistrā, pamatojoties uz pārsūdzēto 28.jūnija ārkārtas dalībnieku sapulces lēmumu.

Tāpat lūgts aizliegt uzņēmumam meitas sabiedrībām reģistrēt jebkādas izmaiņas UR komercreģistrā, kā arī aizliegt RTO īstenot valdes locekļu atstādināšanu.

Konstatējot, ka pirmsšķietami pastāv prasības apmierināšanas iespēja un iespējamo "Ostas parks" tiesību aizskārumu, tiesa nolēma pieteikumu par pagaidu aizsardzības līdzekļu noteikšanu apmierināt daļēji, proti aizliedzot RTO reģistrēt jebkādas izmaiņas komercreģistrā tikai saistībā ar pārsūdzēto ārkārtas dalībnieku sapulces lēmumu un aizliegt RTO īstenot valdes locekļu atstādināšanu.

Pārējā daļā tiesa iepriekš nolēma lūgumu noraidīt, jo saskaņā ar likumu lietās par kapitālsabiedrību dalībnieku sapulces lēmumu atzīšanu par spēkā neesošiem pagaidu aizsardzības līdzekļi var tikt noteikti tikai attiecībā pret atbildētāju, savukārt RTO meitas sabiedrības nav konkrētā strīda dalībnieces.

RTO reģistrēta 2005.gadā, un tās pamatkapitāls ir 5,1 miljons eiro. RTO īpašnieki ir bijušo politiķu Andra Šķēles un Aināra Šlesera ģimenēm pastarpināti piederošais uzņēmums AS "MCH investīcijas" (60%), SIA "Latmorporttrans" (20%), kas pilnībā pieder Kiprā reģistrētai kompānijai "Mariniera Limited" un kuras patiesais labuma guvējs ir Ralfs Kļaviņš, un SIA "Ostas parks" (20%), kas pieder SIA "Latrealty", kuras īpašnieki ir Dace Dangena (57%) un Jānis Lācis (43%).

"Firmas.lv" informācija liecina, ka RTO meitasuzņēmumi ir SIA "Skonto metāls" (100%), SIA "Rīgas centrālais termināls" (100%), SIA "Riga Container Terminal" (100%), SIA "RTO elektrotīkli" (100%), SIA "RTO Management" (100%), SIA "RTO vagonu serviss" (100%), SIA "Juta termināls" (100%), SIA "Rīgas ogļu termināls" (100%), SIA "RTO projekti" (100%), SIA "Rīgas beramkravu terminālis" (100%).

RTO daļēji pieder arī tādi uzņēmumi kā SIA "Riga Fertilizer Terminal" (49%), SIA "Riga Coal Terminal (49,1%) un SIA "Kravu ekspedīcija" (80%).

Kā liecina uzņēmuma 2019.gada pārskats, RTO koncerns 2019.gadā strādāja ar 183,267 miljonu eiro apgrozījumu un 17,859 miljonu eiro peļņu. Finanšu dati par 2020.gadu vēl nav publiskoti.

Tikmēr RTO akcionārs "MCH investīcijas", kas pārvalda par krāpšanu apsūdzēto uzņēmēju, bijušo politiķu Šķēles un Šlesera ģimeņu aktīvus Rīgas ostā, pērn cietis 24,65 miljonus eiro lielus zaudējumus, liecina "firmas.lv" publiskotais uzņēmuma gada pārskats.