Ziemeļkurzemes atkritumu apsaimniekošanas reģionālo centru veidos uz poligona "Janvāri" bāzes

Rīga, 3.jūl., LETA. Talsu novada dome nolēmusi uz pašreizējā sadzīves atkritumu poligona "Janvāri" bāzes veidot Ziemeļkurzemes atkritumu apsaimniekošanas reģionālo centru, aģentūru LETA informēja pašvaldības pārstāve Inita Fedko.

Centra izveide ir viens no soļiem, ko paredzēja 2021.gadā valdības apstiprinātais Atkritumu apsaimniekošanas valsts plāns 2021.-2028.gadam.

Plānā ir izvērtēta Latvijas atkritumu apglabāšanas poligonu turpmākā darbība, iesakot saglabāt pašreizējos poligonus, bet katram no tiem nosakot savu specifiku. Katram poligonam būs savs darbības virziens un arī konkrēts piedāvātais atkritumu apsaimniekošanas darbību klāsts, un tos pārveidos par atkritumu apsaimniekošanas reģionālajiem centriem.

Ziemeļkurzemes reģionā, kur ietilpst Jūrmala un Ventspils, Kuldīgas, Talsu, Tukuma un Ventspils novads, pašlaik ir divi sadzīves atkritumu poligoni, proti, "Janvāri" un "Pentuļi". Tā kā abos poligonos ir ierīkotas atkritumu krātuves un ir jau nepieciešamā infrastruktūra atkritumu pieņemšanai, apstrādei un apglabāšanai, tad Ziemeļkurzemes atkritumu apsaimniekošanas reģionā paredzēts izveidot divus atkritumu apsaimniekošanas reģionālos centrus uz jau esošo poligonu bāzes.

Atkritumu poligonu "Janvāri" pašlaik apsaimnieko kapitāldaļu sabiedrība SIA "Atkritumu apsaimniekošanas sabiedrība "Piejūra"". Tajā Talsu novada pašvaldībai pieder 54,549% kapitāldaļas, Tukuma novada pašvaldībai - 45,255% kapitāldaļas, bet Jūrmalai - 0,194% kapitāldaļas.

Tā kā uzņēmumam jau ir nepieciešamās atļaujas piesārņojošu, atkritumu apsaimniekošanas darbību veikšanai, licence atkritumu apglabāšanas sabiedriskā pakalpojuma sniegšanai, kā arī pieredze un zināšanas atkritumu apsaimniekošanas nozarē, tad nav pamata dibināt jaunu uzņēmumu, norādīja Fedko. Tāpēc par Ziemeļkurzemes atkritumu apsaimniekošanas reģionālo centru kļūs "Piejūra", nemainoties tās īpašnieku sastāvam.

"Piejūra" dibināta 2001.gada 2.janvārī, lai nodarbotos ar atkritumu savākšanu, šķirošanu, uzglabāšanu, apstrādi, pārkraušanu, pārvadāšanu, sagatavošanu apglabāšanai, apglabāšanu un sabiedrības izglītošanu vides jautājumos.

Līdz šim uzņēmums ir veicis dažādus ar atkritumu apsaimniekošanu saistītus pasākumus, arī iesaistījis iedzīvotājus atkritumu šķirošanā, to rašanās novēršanā un samazināšanā. Tāpat piesaistīti darbinieki, kuri spēj detalizēti iedziļināties atkritumu apsaimniekošanas nozares specifikā un pārzina ar nozari saistītās nianses.

Ziemeļkurzemes atkritumu apsaimniekošanas reģionālā centra "Piejūra" uzdevumi būs nodrošināt reģionālā atkritumu apsaimniekošanas plāna 2023.-2027.gadam ieviešanu, veicināt iedzīvotāju aktīvu iesaisti atkritumu šķirošanā, to rašanās novēršanā un samazināšanā, rīkojot izglītojošus pasākumus un kampaņas, kā arī atbalstot iedzīvotāju iniciatīvas. 

Tāpat centram būs jāapkopo un pēc pieprasījuma jāsniedz valsts un pašvaldību institūcijām informācija par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu katrā Ziemeļkurzemes atkritumu apsaimniekošanas reģionālajā centrā ietilpstošajā pašvaldībā, lai izvērtētu atkritumu pārstrādes un atkritumu apglabāšanas samazināšanas mērķu izpildi.

Paredzēts, ka centrs "Piejūra" būs Talsu novada pašvaldības Centrālās pārvaldes padotībā.

Ziemeļkurzemes atkritumu apsaimniekošanas reģionālais centrs "Piejūra" savu darbību sāks, kad lēmumu būs pieņēmušas visas trīs tajā ietilpstošās pašvaldības - Talsu novada pašvaldībā, Tukuma novada pašvaldībā un Jūrmalas pašvaldībā.

Iedzīvotājiem centra izveide nemainīs esošo pakalpojumu nodrošinājumu.

Kā liecina "Firmas.lv" informācija, "Atkritumu apsaimniekošanas sabiedrība "Piejūra"" apgrozījums pērn bija 6,08 miljoni eiro, peļņa - 0,43 miljoni eiro.