KP atļāvusi "Latvijas zaļajam punktam" iegādāties kompāniju "Eko osta"

Rīga, 4.jūl., LETA. Konkurences padome (KP) atļāvusi SIA "Latvijas zaļais punkts" iegūt vienpusēju izšķirošu ietekmi kompānijā SIA "Eko osta", teikts KP publiskotajā lēmumā.

KP secinājusi, ka apvienošanās rezultātā būtiski nemazināsies konkurence un neizveidosies vai nenostiprināsies dominējošais stāvoklis ietekmētajos tirgos Latvijā. Līdz ar to atbilstoši Konkurences likumam apvienošanās ir atļaujama.

LETA jau vēstīja, ka KP 31.maijā saņēma "Latvijas zaļā punkta" apvienošanās ziņojumu par vienpusējas izšķirošas ietekmes iegūšanu pār "Eko osta".

"Latvijas zaļais punkts" ir ražotāju paplašinātās atbildības sistēmas operators vairākās ražotāju paplašinātās atbildības sistēmās, tostarp videi kaitīgo preču atkritumu apsaimniekošanas sistēmā, kuras ietvaros "Latvijas zaļajam punktam" ir noteikti konkrēti dažādu videi kaitīgo preču savākšanas un pārstrādes apmēri.

Tikmēr "Eko osta" nodarbojas ar videi kaitīgo un bīstamo atkritumu apsaimniekošanu un pārstrādi, nodrošina arī ģeoloģisko, hidroģeoloģisko, ģeoekoloģisko un ģeotehnisko izpēti, piesārņoto ūdeņu un grunts savākšanu un pārvadāšanu, vides kvalitātes monitoringu un vides sanācijas pakalpojumus. "Eko osta" nodarbojas arī ar naftas produktiem piesārņotu ūdeņu savākšanu, pārvadāšanu.

Apvienošanās dalībnieku darbība Latvijas teritorijā pārklājas smēreļļu, eļļas filtru, nolietoto riepu un elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumu apsaimniekošanas tirgū.

"Latvijas zaļais punkts" un "Eko osta" darbojas arī vertikāli saistītajos tirgos, norāda KP, piebilstot, ka "Eko osta" ir noslēgusi līgumu ar "Latvijas zaļo punktu" kā ražotāju atbildības sistēmas operatoru par piedalīšanos videi kaitīgo preču atkritumu apsaimniekošanas sistēmā un "Latvijas zaļais punkts" uzņēmumam "Eko osta" nodod savāktās nolietotās riepas, smēreļļas un eļļas filtrus.

"Latvijas zaļais punkts" pagājušajā gadā strādāja ar 12,668 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 21,3% vairāk nekā gadu iepriekš, savukārt uzņēmuma peļņa pieauga par 31,7% un bija 2,843 miljoni eiro. Uzņēmums reģistrēts 2000.gadā, un tā pamatkapitāls ir 1,084 miljoni eiro, liecina informācija "Firmas.lv". "Latvijas zaļā punkta" īpašnieks ir SIA "Eco Baltia vide", kas ietilpst AS "Eco Baltia" koncernā.

Tikmēr "Eko osta" 2022.gadā strādāja ar 5,286 miljonu eiro apgrozījumu un 863 380 eiro peļņu. Kompānijas finanšu dati par 2023.gadu vēl nav publiskoti. "Eko osta" reģistrēta 1999.gadā, un tās pamatkapitāls ir 2,162 miljoni eiro. Uzņēmuma līdzšinējie īpašnieki ir Andrejs Laškovs (95%) un viņam piederošais SIA "DKD Logistic" (5%).

Jau vēstīts, ka "Eco Baltia" koncerns pagājušajā gadā strādāja ar 218,398 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 4% vairāk nekā 2022.gadā, vienlaikus koncerna peļņa saruka 5,4 reizes - līdz 1,538 miljoniem eiro.

Kompānija reģistrēta 2011.gadā, un tās pamatkapitāls ir 35 005 eiro. Grupas vadošie uzņēmumi ir "Iterum" (iepriekš "PET Baltija"), "Eco Baltia vide", "Latvijas zaļais punkts", "Nordic Plast", Siguldas pilsētas "Jumis", Čehijas "Tesil Fibres" un Lietuvas "Ecoservice".

"Eco Baltia" akcionāri, pēc kompānijā vēstītā, ir "BSGF Salvus" (52,81%), kas pārstāv Baltijā lielāko privāto investīciju fondu "INVL Baltic Sea Growth Fund", Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka (30,51%), kā arī Māris Simanovičs (16,68%) ar SIA "Enrial Holdings" un "Penvi Investment Ltd." starpniecību.