(Pievienotas pēdējās trīs rindkopas.)
Rīga, 14.jūn., LETA. Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija šodien izskatīšanai galīgajā lasījumā atbalstīja likuma grozījumus, kas paredz aizliegt Krievijas un Baltkrievijas pilsoņiem būtiski līdzdarboties Latvijas drošībai nozīmīgās kapitālsabiedrībās.
Ekonomikas ministrijas un ekonomikas ministres Ilzes Indriksones (NA) virzītie grozījumi Nacionālās drošības likumā paredz, ka Krievija vai Baltkrievija, tās pilsoņi vai juridiskās personas, kuras ir reģistrētas kādā no abām valstīm, nevarēs iegūt būtisku līdzdalību vai izšķirošu ietekmi nacionālajai drošībai nozīmīgā kapitālsabiedrībā vai kļūt par nacionālajai drošībai nozīmīgas personālsabiedrības biedru, kā arī būt par nacionālajai drošībai nozīmīgās komercsabiedrības patieso labuma guvēju.
Sākotnēji tika piedāvāts likumā minēt abām valstīm piederīgās personas, taču komisijas sēdē radās jautājums, ko šis jēdziens nozīmē. Līdz ar to tika nolemts aizliegumu attiecināt uz šo valstu pilsoņiem.
Ja likuma atsevišķā normā minētajās kapitālsabiedrībās būtiska līdzdalība vai izšķiroša ietekme jau ir Krievijas vai Baltkrievijas pilsoņiem vai viņi ir patiesie labuma guvēji, tad no dienas, kad kapitālsabiedrība iegūs nacionālajai drošībai nozīmīgas komercsabiedrības statusu, savas balsstiesības nevarēs izmantot Krievijas vai Baltkrievijas pilsoņi vai personas, kuras savu tiesību realizāciju nodevušas kādam no abu valstu pilsoņiem.
Līdzīgs regulējums tiks noteikts attiecībā uz nacionālajai drošībai nozīmīgām personālsabiedrībām.
Ja pretrunā ar augstāk minēto normu, tiks iegūta būtisku līdzdalību vai izšķirošu ietekmi nacionālajai drošībai nozīmīgā komercsabiedrībā, tad attiecīgā rīcība nebūs spēkā no attiecīga darījuma noslēgšanas brīža.
Likumprojekta pamatojumā EM skaidro, ka Krievijas ar militāro iebrukumu suverēnas valsts Ukrainas teritorijā ir rupji pārkāpusi starptautisko tiesību normas un ievērojami apdraudot Eiropas Savienības, tai skaitā Latvijas, drošību un stabilitāti. Krievijas rīcība nepārprotami norāda, ka tiesiskums, likumība, citu valstu neatkarība un brīvība, nav Krievijas vērtība un uz to vairs nevar paļauties kā uz uzticamu sadarbības partneri starptautiskajā arēnā. Baltkrievija, sniedzot atbalstu šādai rīcībai, ir uzskatāma par Krievijas sabiedroto un vienlīdz atbildīgo par Krievijas sākto militāro iebrukumu, norāda politiķi.
Krievija ilgstoši izmantojusi tās rīcībā esošos resursus un infrastruktūru, lai ietekmētu lēmumu pieņemšanu valstīs, kas izmanto tajā iegūtos dabas resursus. Nereti Krievija un Baltkrievija savu ietekmi cita valstī mēģina realizēt ar tās pilsoņu vai uzņēmumu starpniecību, kuru deklarētie nodomi ir veikt uzņēmējdarbību noteiktā jomā, tai skaitā, investējot kritiski svarīgajā infrastruktūrā vai pakalpojumā, bet patiesie mērķi iepriekš minēto valstu agresīvās politikas realizēšana.
Ja arī atsevišķu personu iesaiste investīcijas realizācijā citā valstī sākotnēji ir patiesi privāttiesisks mērķis, Krievija vai Baltkrievija viņas var piespiest iesaistīties savas politikas veidošanu, tādējādi radot apdraudējumu nacionālajai drošībai.
Lai novērstu iepriekš minētā apdraudējuma riskus saistībā ar nacionālo drošību un tautsaimniecības darbību, nepieciešams ir steidzami veikt grozījumus likumā, pauž EM.
Tieslietu ministrijas Civiltiesību departamenta direktore Dagnija Palčevska norādīja, ka samērīguma vārdā būtu iespējams grozījumos noteikt nevis automātisku aizliegumu, bet aizlieguma noteikšanu pēc individuāla vērtējuma. Šādā gadījumā lēmumu varētu pieņemt pēc atbildīgās iestādes atzinuma, skaidroja TM pārstāve.
Savukārt Saeimas deputāts Māris Možvillo (PCL) pauda atbalstu komisijā akceptētajam EM piedāvājumam, uzsverot, ka aizliegums jānosaka visiem Krievijas un Baltkrievijas pilsoņiem, lai nekādā veidā nepalīdzētu Krievijai kara īstenošanai.
Atbilstoši Uzņēmumu reģistra mājaslapā pieejamajai informācijai, Latvijai ir 36 nacionālajai drošībai nozīmīgas komercsabiedrības. Savukārt, kā liecina informācija "Firmas.lv", no šiem uzņēmumiem divos ir Krievijas personām vai uzņēmumiem piederošas kapitāldaļas.
Viens no tiem ir SIA "Pirmais Baltijas kanāls", kura 50% kapitāldaļu īpašnieks pastarpināti ir Krievijas pilsonis Aleksejs Pļasunovs.
Tāpat Krievijas kompānijai piederošas kapitāldaļas pastarpināti ir arī gāzes sadales sistēmas operatorā AS "Gaso", kas ir AS "Latvijas gāze" meitassabiedrība. Krievijas valsts koncernam "Gazprom" pieder 34% "Latvijas gāzes" akciju. Vienlaikus "Gaso" valdē strādā viens Krievijas valstspiederīgais, savukārt padomē - piecas personas, kuru piederība norādīta kā Krievijas.
papildināta - Aizliegs Krievijas un Baltkrievijas pilsoņiem būtiski līdzdarboties Latvijas drošībai nozīmīgās kapitālsabiedrībās
LETA 14.06.2022
Kūdras ražotāja "Baloži" apgrozījums pagājušajā finanšu gadā samazinājies par 10,7%
LETA 28.12.2024
Rīga, 28.dec., LETA. Kūdras ražotāja AS "Baloži" apgrozījums pagājušajā finanšu gadā, kas ilga no 2023.gada 1.oktobra līdz 2024.gada 30.septembrim, bija 1,399 miljoni eiro, kas ir par 10,7% mazāk nekā iepriekšējā finanšu gadā, bet kompānijas zaudējum
...
"Eko osta" pievienota jaunizveidotai kompānijai "Oil Recovery"
LETA 28.12.2024
Rīga, 28.dec., LETA. Bīstamo atkritumu savākšanas un pārstrādes uzņēmums SIA "Eko osta" pievienots jaunizveidotam uzņēmumam SIA "Oil Recovery", teikts kompānijas paziņojumā biržai "Nasdaq Riga".
Apvienotais uzņēmums turpinās nodrošināt pakalpojumus
...
"Venipak Latvija" nākamgad koncentrēsies uz digitalizāciju un procesu automatizāciju
LETA 28.12.2024
Rīga, 28.dec., LETA. Sūtījumu kompānija SIA "Venipak Latvija" nākamgad koncentrēsies uz plašu digitalizāciju un procesu automatizāciju, uzlabojot gan uzņēmuma iekšējo darbību efektivitāti, gan klientu pieredzi, aģentūrai LETA sacīja kompānijas izpild
...